Her ne kadar internet, çocukların yaşam hakkındaki meraklarını gidermelerine ve öğrenmelerine yardımcı olabilecek harika bir eğitim ve eğlence kaynağı olsa da, bugünlerde gerçek dünyada olduğu kadar çevrimiçi dünyada da iyi birer ebeveyn ve eğitimci olmamız gerekmektedir

Arfbot arama motoruna dahil edilen sonuçlar, dünyanın dört bir yanındaki eğitimciler, pedagoglar ve ebeveynler ile kendi editörlerimizin okullarda veya K-12 yaş aralığında yaptığı taramalar sonucunda elde edilen web siteleridir.

Ancak, çocuklarınızla interneti nasıl güvenle kullanacağınız hakkında konuşmak da önemlidir.

1.Çevrimiçi Güvenliği Öğretin

  • Uygun Web Siteleri

Sınıfınızda veya ailenizde hangi tür sitelerin ve çevrimiçi etkinliklerin uygun olduğunu kararlaştırın. Bu sınırları belirledikten sonra çocukların onlara sadık kaldıklarına emin olun.

  • Arfbot’un Ötesine Dikkat

Çocuklar için Arfbot, arama sonuçlarımızdaki siteleri yalnızca arama yoluyla yaşa uygun sitelere erişebilmeleri için kontrol ederken ve kısıtlarken, bu filtrenin aramadan sonra diğer web sitelerine geçtiklerinde o kadar güçlü olmadığını anlamaları önemlidir.

  • Kişisel kişiseldir

Yaşça büyük çocuklarla ad, yaş, okul, adres veya telefon numarası gibi kişisel bilgileri internette yayınlamamanın önemini tartışın. Gizlilik ayarlarını yalnızca arkadaşlarının görebilmesi sağlayın. Parolaların özel olduğunu ve sadece kendisinin bilmesi gerektiğini açıklayın. Bu nedenle başkalarının kolaylıkla tahmin edemeyeceği bir parola seçin.

  • Ebeveynlerle Diyalog

Çocuklarınızı çevrimiçi ortamda rahatsız eden bir durum olursa, ebeveynlerden birine söylemeleri gerektiğini bildiklerinden emin olun.

2.İlgili kalın ve hangi siteleri ziyaret ettiklerini izleyin

Çocuğunuzu bir şehrin ortasında asla yalnız bırakmazsınız. İnternet de her türlü iyi ve kötü mahallelere sahip büyük bir şehir gibidir. İnternete erişen bilgisayar / tablet / telefon kullanan küçük çocukların, bir yetişkinin yakınlarda hangi siteleri veya uygulamaları kullandıklarını izleyen bir konumda olduğundan daima emin olun.

Küçük çocuklarla birlikte, internette birlikte arama yapmak onlara sadece internette gezinme becerileri öğretmekle kalmaz, aynı zamanda bir arama motorundan ve başka bir web sitesinden uzaklaştıklarında internette nasıl güvenli bir şekilde gezinileceğini de öğretir.

Daha büyük çocuklarda, hangi sitelere eriştiklerinin farkında olduğunuzdan (ve hangi sitelere erişmelerine izin verildiğini ve hangilerinin bulunmadığını bildiklerinden) emin olun.

İnternette arama yapmak, sadece eğitim değil, çocuklar için de eğlence dolu harika bir yolculuktur. Güvenli bir şekilde yapılırsa, çocukların bir arama motoruna girilen bir arama ifadesi ile dünyanın dört bir yanından (ve evrenden) milyonlarca konu hakkında çok sayıda bilgiye erişmesini sağlayan bir araç olabilir.

arfbotAileler & Eğitimciler